BÜYÜKKILIÇ’TAN İLK DEVLET TİYATROSU OYUNU MÜJDESİ

YOĞUN İLGİ SERGİYİ UZATTI

TALAS’TAN‘EN SEVGİLİYE’ÖZEL MUHTEŞEM GECE

KAPADOKYA FİLM FESTİVALİ BAŞVURULARI BAŞLADI

ANTİKA GÜNLERİ’NE YOĞUN İLGİ SÜRÜYOR

‘AÇIK AİLE’ CUMARTESİ AKŞAMI SAHNELENECEK

KAPADOKYA FİLM FESTİVALİ BAŞVURULARI 10 ŞUBAT’TA BAŞLAYACAK

KAYSERİ’DE YOLCU OTOBÜSÜ DEVRİLDİ

KAYSERİ’DE UYUŞTURUCU OPERASYONU: 2 TUTUKLAMA

EŞİ SON ANDA YAKALADI, DAYANAMAYARAK 5. KATTAN AŞAĞI DÜŞTÜ

5. KATTAN ATLAYAN ŞAHIS AĞIR YARALANDI

NİĞDE’DEKİ TRAFİK KAVGASINDAKİ ŞOFÖR O ANLARI ANLATTI

KIRŞEHİR’DE, ESKİ KOMİSER YARDIMCISINA FETÖ GÖZALTISI

KAÇAK AVCILARA CEZA YAĞDI

KAPADOKYA BÖLGESİNİ OCAK AYINDA 159 BİN 245 TURİST ZİYARET ETTİ

KAPADOKYA 2020 YILINDA 200 BİN ÇİNLİ TURİST BEKLİYOR

KAYSERİ EMİTTE DÜNYAYA TANITILIYOR

ERÜ İLE KAYSERİ ERCİYES A.Ş. ARASINDA “ZİRVEDE KARİYER” PROTOKOLÜ İMZALANDI

ERCİYES’TE HAFTASONU YOĞUNLUĞU: 100 BİN KİŞİ ERCİYES’TE

KAPTİD BAŞKANI DİNLER: "2020 YILI KAPADOKYA’NIN PIRLANTA YILI OLACAK”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ HÖRMETÇİ’DE

VALİ GÜNAYDIN, “VATANDAŞLARIMIZIN SORUNLARININ TESPİTİ VE ÇÖZÜMÜ BİZİM GÖREVİMİZDİR”

BÜNYAN MYO’YA ÜÇÜNCÜ BÖLÜM AÇILACAK

İDLİB’DE YAŞANAN DRAM BU FOTOĞRAF SERGİSİNDE

HIRKA-İ ŞERİF CAMİ YAPIMINA MELİKGAZİ DESTEĞİ

KAYSERİ GASTRONOMİDE UNESCO YOLUNDA

İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ MUSTAFA ŞAHİN: “BİZİM GÖREVİMİZ CEZA KESMEK DEĞİL, REHBERLİK ETMEK”

KOCASİNAN ÇALIŞANLARINDAN NEFES KESEN YANGIN TATBİKATI

AK PARTİ’DE İLÇE KONGRELERİ HAFTA SONU BAŞLIYOR

MEHMET ÖZHASEKİ: “SAĞLIK SEKTÖRÜNDE ÜLKEMİZ MUAZZAM BİR YÜKSELİŞTE”

MHP KOCASİNAN İLÇE TEŞKİLATI’NDAN OTİZMLİ ÇOCUKLARA UNUTULMAZ GÖSTERİ

OKANDAN, ‘’İLK KONGREYİ YAPACAK OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ’’

ERSOY’UN TALEBİNE ONAY VERİLDİ

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ATAŞ: "5 OCAĞA VE MİLLETİN YÜREĞİNE YİNE ATEŞ DÜŞMÜŞTÜR"

AK PARTİ, CHP’Lİ İSİM HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

KAYSERİSPOR’DA KONYASPOR MESAİSİ SÜRÜYOR

OKULLAR ARASI GENÇLER FUTSAL İL BİRİNCİLİĞİ MÜSABAKALARI TAMAMLANDI

PROSİNECKİ İLK GALİBİYETİNİ ALDI

BALKAN ŞAMPİYONASI’NDAN 2 GÜMÜŞ MADALYA

DEVELİLİ ÖĞRENCİLER OKULLAR ARASI SATRANÇ TURNUVASI’NDA DERECE ALDI

ROBERT PROSİNECKİ: “KAYSERİSPOR SAVAŞMAYA DEVAM EDECEK”

ANALİG VOLEYBOL KIZ TAKIMI YARI FİNALDE ELENDİ

KAYSO’DA İSTİHDAMA YÖNELİK DESTEKLER ANLATILDI

KAYSERİ’DE ÇEKİRDEĞE ’KORONA VİRÜS’ DARBESİ

KIRŞEHİR’DE, EKMEK FİYATLARI KARMAŞASI

ENERYA, SULUSARAY’DA ÇALIŞMALARA BAŞLIYOR

BÜYÜKSİMİTCİ: “BANKA ÜCRET KOMİSYONLARINDAKİ DÜZENLEME İŞ DÜNYASINA OLUMLU YANSIYACAK”

GÜLSOY: "BANKALARIN ALDIĞI KOMİSYONLARA GETİRİLEN DÜZENLEMELER, İŞ DÜNYASINA RAHAT BİR NEFES ALDIRACAK"

SEVGİLİLER GÜNÜ ALTIN VE PIRLANTA YILI OLACAK

BABA OLMAYI ÖNLEYEN 10 TEHLİKE!

EVHAM SANDIĞINIZ DURUM YAYGIN KAYGI BOZUKLUĞU OLABİLİR

GEBELİKTE ‘GRİBAL ENFEKSİYONA’ DİKKAT

ANNE VE BEBEKLERİN MUTLU OLARAK AYRILDIĞI HASTANE

REGL ÖNCESİ GERGİNLİĞİ AZALTAN 5 ÖNERİ

KAYSERİ’DE 112 PERSONELİ HİZMET İÇİ EĞİTİMDE BULUŞTU

KALP YETERSİZLİĞİNDE RİSK FAKTÖRLERİNE DİKKAT

KAYSERİ ŞEKER’DEN TURHAL VE BÖLGELERİNDE ÇİFTÇİ EĞİTİM SEMİNERİ

Kayseri Şeker tarafından her yıl düzenlenen ’Çiftçi Eğitim Seminerlerinin’ bu yıl ilki Turhal ve bölgelerinde başladı.

Çiftçilerin, sürdürülebilir tarım, damla sulama, pancar tarımında verim, toprakların korunması, münavebenin önemi, toprak hazırlığı, şeker pancarı ekim teknikleri, gübreleme, bitki hastalıkları gibi konularda bilgilendirildiği toplantılarda çiftçiler, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve yöneticiler ile karşılıklı soru ve fikir alışverişi yapma imkânı buldular.
2020-2021 Kampanya Dönemi içerisinde Turhal Şeker ve bölgelerinde başlayan eğitim seminerlerinin ilki Çamlıbel Bölgesi’nde gerçekleştirildi. Seminere Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Çamlıbel Belediye Başkanı Adem Akgül, Kayseri Şeker Genel Müdürü Osman Canıtez, Genel Müdür Yardımcıları, birim müdürleri ile çok sayıda çiftçi katıldı. Çamlıbel Pancar Bölge Müdürü Bekir Ceyhun Tuğrul’un, bölgenin tarımsal yapısı, pancar tarımında verim, toprakların korunması, münavebenin önemi, toprak hazırlığı, şeker pancarı ekim teknikleri, gübreleme gibi konularda bilgilendirme yaptığı seminerde, Kayseri Şeker Sürdürülebilir Tarım Müdürü Gökhan Yavuz’da, sürdürülebilir tarım, damla sulama, 4’lü karışım yem bitkisi ve tarımsal jips konularında üreticilere detaylı bilgiler aktardı. Seminerde söz alan Çamlıbel Belediye Başkanı Adem Akgül, Kayseri Şeker’in ’Kazan ve kazan’ politikası gibi çok önemli bir özelliği olduğunu belirterek, “Kayseri Şeker kendisi kazanırken, bölge çiftçisine de kazandırmak durumunda. Biliyoruz ki; Çiftçi kazanamaz ise şirket te kazanamayacak, çiftçi kazanırsa şirket te kazanacak. Onun içindir ki bu olgu, bu döngü bizi bir aile yapıyor. Bu toplantılarda her türlü sorunumuzu rahatça konuşulabilmeliyiz, çünkü biz bir aileyiz. Bizim ticari ve aynı zamanda gönül bağımız var” şeklinde konuştu.
Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ise Kayseri Şeker’in 21 bölgesinde hem geçmişin, hem geleceğin mukayesesinin yapıldığına ve sürdürülebilir bir tarım sürecinde dikkat edilmesi gereken önemli gelişmeleri çiftçiler ile paylaştıklarını belirterek, “Sürdürülebilirlik, tarımsal açıdan çok önemli bir husus, çünkü Türkiye’nin ve Dünya’nın geleceğinde tarımın çok önemli rolü var. Ben 2020 yılı içerisinde tarımın ve tarımla uğraşan kesimin çok daha değerli hale geleceğine inanıyorum. Dünya nüfusu her geçen gün artıyor, 2020 yılındayız ve 8 milyar gibi bir dünya nüfusundan bahsediliyor, bu rakam 2050 yılında yaklaşık 10 milyar civarında olacak. 10 milyar olan bir dünya nüfusunu besleyebilmek için bitkisel ve hayvansal üretimin de iki katına çıkması gerekecek. İşte bu da verimli ve korunmuş topraklar ile yapılacak. Nasıl ki havayı ve suyu korumak için gayret gösteriyoruz, toprağı korumak için de aynı çabayı göstermeliyiz” şeklinde konuştu. Günün diğer Eğitim Semineri ise Çamlıbel’in ardından Pazar Bölgesi’nde gerçekleştirildi. Çiftçilerin yoğun ilgi gösterdiği seminere Pazar Kaymakamı Sinan Korkmaz, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Pazar Belediye Başkanı Erdoğan Yılmaz, Güryıldız Belediye Başkanı Mustafa Özer, Üzümören Belediye Başkanı Hacı İsmail Karakaş, İlçe Tarım Müdür Vekili Emre Kapar, Tokat Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Recayi Çetin, Turhal Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Cafer Soylu, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, İl Genel Meclisi Üyeleri, Sulama Birliği Başkanları, Mahalle Muhtarları, Şirket Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcıları ile çok sayıda çiftçi katıldı. Pazar Bölge Şefi Özkan Harmanlıoğlu ve Sürdürülebilir Tarım Müdürü Gökhan Yavuz’un tarımsal konularda bilgilendirme yaptığı ve karşılıklı soru cevap şeklinde çiftçilerin akıllarındaki soru işaretlerine cevap bulduğu seminerde söz alan Pazar Kaymakamı Sinan Korkmaz, Pazar bölgesindeki çiftçilerin eğitimlere çok daha çabuk adapte olarak, seminerlerdeki konuları çok daha hızlı bir şekilde hayata geçirdiklerini söyledi. Pazar Belediye Başkanı Erdoğan Yılmaz ise kendisinin de bir çiftçi çocuğu olduğunu, Kayseri Şeker’in Turhal ile bölgelerine önemli bir oranda katma değer sağladığı ve yapılan eğitim seminerleri ile bilgilendirme toplantılarının çiftçinin ürününe önemli oranda yansıdığını ifade ederek, bu yıl önemli bir oranda verim artışı olduğunu, bunun da çiftçinin cebine kazanç olarak girdiğini söyledi.
"Hepimiz bu milletin ve Anadolu coğrafyasının bir parçasıyız" diyerek başladığı konuşmasında Pazar’ın kendileri için önemli bir yere sahip olduğunu belirten Başkan Akay; “Belediye başkanımızın da bahsettiği gibi Pazar çiftçisi gelişmeye ve bilgilendirilmeye çok açık. Asıl önemli olan bir dekarda çuvala giren şeker miktarıdır. Bu oran 2018 yılında 9 bölgede ortalama 759 kilo iken Pazar’da ise dekarda elde edilen şeker miktarı 808 kilo. İşte bu özelliği ile Pazar 9 bölgemiz içerisinde 3. Sıradaymış. Bu yıl ise 9 bölge içerisinde ortalamamız yüzde 11’lik artış ile 839 kiloya ulaşmıştır. Bu payda en büyük artışı yine Pazar bölgemiz sağlamış ve dekarda torbaya giren şeker miktarını 1122 kiloya çıkartmıştır. Benim yılardır Kayseri ve Boğazlıyan bölgesinde yapmak istediğim budur, bunu siz 1 yılda başardınız. Bu nedenle sizleri yürekten tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.
Seminerin sonunda Pazar Belediye Başkanı Erdoğan Yılmaz, Başkan Hüseyin Akay ve Pazar Bölge Şefi Özkan Harmanlıoğlu’na ilçe ekonomisi ve çiftçisine verilen desteklerden dolayı bir plaket takdim etti.

Haber Kaynak : İhlas Haber Ajansı